Jak wybrać nazwę domeny

jak wybrać nazwę domeny

Nazwa domeny (czyli – adres strony internetowej) jest jedną z najważniejszych części strony internetowej, ale nieodpowiednie nazwy domen są częstsze niż mogłoby się wydawać. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak wybrać nazwę domeny, która najlepiej pasuje do Twojej strony.

Dobrze wybrana nazwa domeny to taka, która jest:

  • związana z nazwą firmy lub treścią strony internetowej,
  • łatwa do zapamiętania,
  • krótka, możliwe jak najkrótsza,
  • jednoznaczna i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień.

Nazwy domen, które są trudne do wymówienia lub zawierają myślnik, nie są najlepszym wyborem. Powodują zamieszanie! Ktoś zawsze będzie musiał wyjaśnić, czy nazwa domeny zawiera myślnik lub dwie litery O. A przecież chcesz, aby strona była łatwa do znalezienia i zapamiętania, prawda?

Rozszerzenie domeny powinno odzwierciedlać kraj działalności firmy, branżę lub bazę klientów. Najlepiej byłoby użyć domeny najwyższego poziomu z kodem kraju (np. .pl) lub uniwersalnie .com czy .eu. Unikaj końcówek .net, .biz, .info, itp. chyba że idealnie pasują do Twojego profilu działalności.

Wskazówka

Jeśli nazwa, którą chciałeś wybrać jest już zajęta, lepiej pomyśleć nad inną, oryginalną nazwą domeny, niż wybrać taką samą nazwę jak ktoś inny tylko z myślnikiem w środku lub innym rozszerzeniem.

Pamiętaj więc, że:

  • Jeśli większość Twoich działań jest prowadzona na rynku lokalnym, krajowe rozszerzenie domeny, takie jak .pl dla Polski, będzie bardziej przyjazne dla lokalnych użytkowników. Ułatwi to również znalezienie Twojej witryny w Google. Dlatego firmy i organizacje z siedzibą w Polsce których typowy klient pochodzi z Polski, powinny używać rozszerzenia .pl
  • Międzynarodowe firmy lepiej żeby korzystały z domeny .com lub .eu, jeśli działalność ogranicza się do Unii Europejskiej. .net i .biz są możliwymi alternatywami, ale generalnie są mniej cenione
  • .org to najodpowiedniejszy wybór dla organizacji pozarządowych.

Oczywiście możliwe są wyjątki. Nic złego się nie stanie, jeśli polska firma użyje .net lub rozpocznie międzynarodowe operacje z domeną .pl. Jednak dobrze dobrane rozszerzenie domeny sprawi, że witryna firmy lub organizacji będzie wyglądać bardziej profesjonalnie i może pomóc w osiągnięciu wyższych pozycji w Google.

Nazwa domeny nie powinna być zbyt długa

Im krótsza nazwa domeny, tym łatwiej ją napisać i zapamiętać, a także mniejsze prawdopodobieństwo błędu. Oczywiście dłuższe nazwy domen również mogą być zapadające w pamięć, na przykład NalesnikarniaCudaWianki.pl. Mimo to krótsze nazwy domen są ogólnie lepszym wyborem.

Nazwa domeny powinna brzmieć dobrze i oddawać istotę strony

Idealna nazwa domeny pasuje do nazwy marki lub odzwierciedla zawartość strony. Nazwa domeny powinna nieść jakieś znaczenie, w przeciwnym razie będzie postrzegana jako nieprofesjonalna. Blogi można uznać za wyjątek od tej reguły. Odrobina kreatywności im nie zaszkodzi.

Jak szukać nazwy domeny

Polecamy stronę firmy cyber_Folks, gdzie możesz bezpłatnie sprawdzić czy nazwa, którą wybrałeś jest wolna a następnie możesz ją wykupić. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze i rejestracji domeny, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.

Podsumowanie

Często najlepsze i najbardziej pożądane nazwy domen są już zajęte, więc proces wyboru domeny może być trudny i czasochłonny. Pamiętaj o tym! W ostatecznym rozrachunku nazwa domeny jest jedną z najważniejszych części strony internetowej. Nie spiesz się z jej wyborem, bo wiążesz się z nim na długie lata, to niemal jak małżeństwo 😉

Czy ten post był przydatny? Jeśli znasz kogoś, kto odniósłby korzyści z tego wpisu na blogu, podziel się nim z nim i prześlij link.

Podobne wpisy